win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 13 από σύνολο 13

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Μου θύμισες μια περίπτωση που για σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε οικοδομή που παλαιότερα είχα κάνει τη στατική μελέτη, ένας από τους ιδιοκτήτες μου ζήτησε να καθορίσω χώρους και ποσοστά. Ανέτρεξα στην άδεια, έκανα αυτοψία, έκανα τοπυς υπολογισμούς μου. Δε ζήτησα λεφτά (ο ιδιοκτήτης θεώρησε ότι εφόσον με είχε πληρώσε στην έκδοση της αδείας λογικά πρέπει να τον εξυπηρετώ δια βίου..) και στην αρχή δεν ενοχλήθηκα ως τη στιγμή που έμαθα ότι ο συμβολαιογράφος, ο οποίος συνέταξε το συμβόλαιο αντιγράφοντας απλώς τον δικό μου πίνακα χιλοστών (χωρίς καμία αυτοψία και ευθύνη), πήρε 1600+ΦΠΑ. Και πάνω που το συνειδητοποιούσα είδα ότι ο δικηγόρος -μάρτυρας στην υπογραφή του συμβολαίου πήρε 200 ευρώ (απόδειξη δεν είδα)...

    Οι εποχές είναι δύσκολες και καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να αλλάξει μια συνήθεια που δε μας συμφέρει. Αν όμως όλοι ζητούσαμε προκαταβολή, έστω 20 ευρώ, για να ασχοληθούμε με μια υπόθεση, για την απλή επίσκεψη δηλαδη του ιδιοκτήτη, δε θα συνεχίζαμε να δουλεύουμε χωρίς αμοιβή.

    Ενδεικτικός ελάχιστος τιμοκατάλογος:
    20 ευρώ, επίσκεψη, συζήτηση για το θέμα
    50 ευρώ "παράσταση" στην πολεοδομία για υποβολή αίτησης ή ερωτήματος ιδιοκτήτη
    0,5 ευρώ/τμ αυτοψία, μετρήσεις διαστάσεων χώρων κλπ
    ....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη CFAK : 29.01.2016 στις 21:19

Παρόμοια θέματα

  1. Έναρξη εργασιών με μπλοκάκι
    Από το μέλος arkat στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.08.2019, 18:19
  2. Έντυπο Εργασιών Μικρής Κλίμακας
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.04.2016, 04:28
  3. Κόστος εργασιών (έντυπο Τράπεζας)
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Υλικά - Κόστη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.07.2014, 13:21
  4. Αμοιβή μηχανικού για αλλαγή χρήσης-βεβαίωση μηχανικού και άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.09.2013, 20:10
  5. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας
    Από το μέλος theagpar στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.03.2012, 17:16

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •